Napsali o naší kapele...

Koncertní sezónu v sále budějovického rozhlasu otevřel špičkový dixieland

Český rozhlas České Budějovice, 19. 1. 2017

JIŘÍ KASAL

České Budějovice - Svižný a optimistický dixieland kapely Stanley's Dixie Street Band odstartoval novou koncertní sezónu ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Tato pětičlenná kapela předvedla, jak velmi vstřícným způsobem spojuje tradiční jazz s plejádou starých swingových šlágrů.

Kopřivnický Stanley´s Dixie Street Band je vítaným obohacením řady hudebních festivalů a například dvakrát v posledních letech byl pozván jako první kapela ze zemí bývalého východního bloku na Tower Festival v Saint Peter Portu, hlavním městě ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu.  

Kapelníkem, trumpetistou a zpěvákem v jedné osobě je Standa Dětský. Kapelu založil před jedenácti lety a i v dnešní době se uskupení řadí mezi špičku české hudební scény. „Když pominu soubory, v nichž hrají muzikanti v penzijním věku, tak jsme vlastně jediná plně profesionální dixielandová kapela v Čechách,“ dodává Standa „Stanley“ Dětský. 

Muzikantské curriculum vitae tohoto Moravana je velmi bohaté a své místo má v něm osmileté působení v orchestru Státního divadla v Ostravě, sedm roků fantastických zkušenosti trumpetisty na zaoceánských parnících, ale také několik sezón v populárních Buřinkách.

Standu Dětského doplňují ve Stanley´s Dixie Street Bandu klarinetista Roman Volný, trombonista Milan Rusnák, hráč na tenorové banjo Jan Habernal a suzafonista Tomáš Ličman. 

Stanley´s Dixie Street Band má na svém kontě několik DVD a CD, z nichž zvlášť působivou oblibu si získalo album Dixieland ve filmových melodiích. „Písničky jsme na toto CD vybírali jednak podle toho, jaký měly úspěch na koncertech a já jako kapelník pak také hodně podle sebe. Můj otec byl totiž velký fanda do starých filmů a já si vzpomněl na to, jak mě jako malého kluka upozorňoval na písničky z filmů s tím, že to jsou opravdové hity,“ vzpomíná Standa Dětský.

Festival na Normanských ostrovech

Frýdeckomístecký a třinecký deník, 21.08.2012

Jestliže loni kopřivnický Stanley´s dixie street band na světovém multižánrovém festivalu jako nováček překvapil, v letošním roce podal výkon, jaký se očekával. Z akce se tak stává příjemná tradice.

JANA HROMOČUKOVÁ
Ostravice, Kopřivnice - Normanské ostrovy po roce opět hostily světový multižánrový festival, a ostrov Guernsey tak podruhé přivítal pětici kopřivnických muzikantů. Ti loni na akci, na které do té doby nikdy nevystupovala kapela z bývalého východního bloku, způsobili senzaci. Letos svou pověst talentovaných a výjimečných hráčů jazzu potvrdili.

Pobyt kopřivnické kapely na ostrově trval zhruba deset dní. Kdo by čekal pohodu, výlety a poznávání krásy zmíněného osnova, hluboce by se mýlil. Pětice muzikantů hrála Od nevidím do nevidím, a to doslova. „Hráli jsme trikrát denně, a i když to bylo náročné. bylo to báječné. Skvělé publikum, výborná atmosféra, zkušené kapely například z Ameriky či Francie," popsal průběh festivalu kapelník Stanley's dixie street bandu Standa Dětský, pocházející z Ostravice.

Přes účast kapel z nejrůznějších častí světa ta kopřivnická zůstávala jedinou ze zmíněného bývalého, východního bloku a vše napovídá tomu, že v příštím roce tomu bude podobně. „Zatímco po minulé první návštěvě nám pořadatelé volali v listopadu, jestli bychom mohli přijet na letošní ročník multižánrového jazzového festivalu, teď nás prosili už po našich prvních vystoupenich," pochvalil výkon svých svěřenců Dětský. Vzápětí doplnil, že příští návštěva Normanských ostrovů se bude přeci jen v něčem lišit. „Příští rok budeme mít poprvé sponzora, který se o nás, jak se říká, kompletně, sakum pikum, postará, což bude velká výhoda," prozradil kapelník.

Přestože dixieland ostrovy i hudební akci navštívil podruhé, dokonce s podobným repertoárem, který doplnil o několik novinek, obsada hudebníků byla jiná. Ti, co ostrov Guernsey viděli poprvé, neskrývali nadšení. „Klukům, kteří jeli letos poprvé, se festival, podle jejich slov, líbil, a to hodně. Přestože hráli ráno, odpoledne i večer, oceňovali, že nevystupují na klasickém pódiu, ale v ulicích. Měli tak možnost vidět místa, do kterých by se jinak asi těžko dostali," sdělil pocity hráčů Standa Dětský. Co zůstalo podle kapelníka úplně stejné, bylo fantastické publikum a atmosféra. „Bylo to lepší než minule. Opravdu. Potkali jsme se i s lidmi, kteří nás viděli s slyšeli loni a přijeli zas, právě kvůli naší kapele. Ptali se na nové cédéčko, pořadatelé s námi v rámci festivalu natočili videoklip, napsali články a natočili reportáže. Prostě se nám tam líbilo a už teď se těšíme na další ročník," dodal na zavěr kapelník Dětský.

Dixieland z Moravy byl na Guernsey za hvězdu

Právo, 6.8.2011 (Pavel Karban)

Historický průlom udělala před pár dny pětičlenná dixielandová kapela Stanley's Dixie Street Band. Muzikanti pocházející z Kopřivnice a okolí byli prvními hosty ze zemí bývalého východního bloku na Tower festivalu v Saint Peter Portu, hlavním městě ostrova Guernsey. Městský festival se konal od 25. do 31. července. A jazzmani od Kopřivnice se na něj dostali zcela náhodou. 

"Dcera od kamaráda pracuje přímo na ostrově a při návštěvě doma nás slyšela hrát. Líbili jsme se jí, a tak navrhla, že se pokusí na ostrově zeptat, zda by nás pozvali," vyprávěl šestapadesátiletý kapelník Standa Dětský a pokračoval:
"Navrhla to pořadatelům a ti kývli, protože tam prý ještě něco takového neměli."
"Guernsey je druhý největší z Normanských ostrovů, nachází se mezi pobřežím Francie a Velké Británie. Má rozlohu 78 kilometrů čtverečních a žije na něm zhruba 65 tisíc obyvatel. Tamní Městský charitativní festival má dlouhou tradici. Podle Dětského se jedná o multižánrovou akci. "Připomínalo mi to letošní Festival v ulicích v Ostravě," naznačil. Obyvatelé ostrova prý brali dixieland ze severní Moravy za raritu, jsou zvyklí na hosty ze Spojených států, Anglie či Skandinávie. "V životě tam nebyla žádná kapela ze zemí bývalého východního bloku," vysvětlil trumpetista a zpěvák.

Kromě něj tvoří kapelu Ondra Klímek (klarinet), Milan Rusnák (trombon), Jiří Zabystrzan (banjo) a Tomáš Ličman (suzafon).
"Poprvé v životě jsme si s kluky připadali jako hvězdy, volali nám novináři, byli jsme na titulní straně místního deníku a dokonce jsme dělali interwiev pro BBC," prozradil Dětský. V průběhu týdne hrála kapela na několika místech ve městě, velký koncert odehrála v parku Victora Huga, který na ostrově údajně napsal Bídníky. "Lidi na nás hodně chodili, mnoho z nich nechápalo, že Češi hrajou jazz," řekl kapelník, který už nyní ví, že na Guernsey za rok opět zavítá. Má totiž pro kapelu pozvánku i na příští festivalový ročník. Domů se členové Stanley's Dixie Street Bandu vrátili s nejednou historkou. Za nejlepší ale považují tu, kdy se s nimi chtěla vyfotit dvojice mužů hovořících Španělsky. "Mluvili i špatně anglicky, tak jsem jim pak navrhl, že můžeme německy, že umíme všechny řeči. Ale česky neumíš, chlapče, řekl mi jeden z nich. Já mu odpověděl, že česky tady umí kdejaký blbec," smál se Dětský. Dodal, že jedním ze zájemců o foto byl Čech, který před léty odešel do Německa, kde se oženil. "Byl úplně mimo z toho, že místo anglického dixielandu objevil české muzikanty."

Jazzový most vyvrcholí zítra s Evou Pilarovou

Mladá fronta DNES, 30.04.2010

Hradec Králové (mar) – Milovníci tradičního jazzu a dixielandu už jistě vědí, že 9. ročník Středoevropského jazzového mostu, jenž je součástí višegrádského United Europe Jazz Festivalu, opanuje zítra od 9:30 hodin – a zdarma – hradecké Masarykovo náměstí. Než dojde na hlavní hvězdu, kterou letos bude Eva Pilarová s kapelou Víta Fialy, vystřídá se řada amatérských i profesionálních formací, třeba domácí Puzzle jazz.

Stanley´s Dixie Street Band z Kopřivnice se drží stylových buřinek a zpěvu přes hlásnou troubu „a la 20. léta“, Pražský saxofonový orchestr hraje Beethovena i Joplina v obsazení sopranino saxofon, dva soprán saxofony, tři alt saxofony, tři tenor saxofony, dva baryton saxofony a bas saxofon.

Zakoplaho dixieland přijede z Týniště nad Orlicí a proslulí a nesmírně zábavní Funny Fellows z Bratislavy. Ti se od původních amerických a slovenských šlágrů dostávají přes swing, tango, polskou a finskou tvorbu až k ruské Kaťuše. Polský South Silesian Brass Band se drží atmosféry New Orleansu a maďarský zpěvák Tamás Berki umí strhující show, v ní ho podpoří P.M.Elektrik Quartet.
S big bandem Českého rozhlasu řízeného Václavem Kozlem vystoupí Ilona Csáková, Filip Gondolán a Petr Vondráček. Recitál Evy Pilarové by měl začít po 17. hodině.

Přestávky mezi hlavními vystoupeními vyplní formace Black Buřinos ZUŠ Týniště nad Orlicí a Big Band ZUŠ Jaroměř. Průvodcem bude opět Eduard Hrubeš a chybět nebude ani na 40 stánků s občerstvením a trh lidové tvorby.